8 Aralık 2014 Pazartesi

DİRENÇLİ ANADOLU ARISI PROJESİ

DİRENÇLİ ANADOLU ARISI PROJESİ

08-12-2014 tarihinde eklendi

    ODTÜ'lü araştırmacılar, Türkiye'nin çeşitli illerinden toplanan arıların DNA'larını kullanarak, dış etkenlere dirençli ve bal üretimi yüksek saf Anadolu arısı üretecek.
    ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Kence, üniversite bahçesinde yürütülecek projeyle, Türkiye'deki bal arılarının ölümlerini azaltmayı ve bal üretimlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.
    Kence, yüksek oranda bal verdiği için kullanımı yaygınlaşan ithal arıların Anadolu arılarının genetiğini bozduğunu kaydederek, bu türü tekrar üretmeyi istediklerini dile getirdi.
    Prof. Dr. Kence, arıların ait oldukları bölgeye uygun fiziksel özelliklere sahip olduğunu belirtti.
    Türkiye'deki bal üreticilerinin çok bal üreten İtalyan ve Karniyol arılarını ithal ettiklerini anlatan Kence, bu arıların da Türkiye'deki iklim koşullarına direnç gösteremedikleri için kısa sürede öldüklerini söyledi.
    Türkiye'deki toplu arı ölümlerine ilişkin bir araştırmada, bu arıların çoğunun Kafkas, Karniyol ve İtalyan gibi ithal arı türleri olduğunun tespit edildiğini bildiren Kence, Anadolu arılarının sert kışlara ve kuraklığa dirençli olduklarını, bu durumda bile nektar toplayabildiklerini kaydetti.
    Kence, “Üreticiler, ithal arılar yerine Anadolu arısını kullansalar çok daha verimli sonuç alabilirler. En iyi arılar, ülkenin kendi arılarıdır. Yerli arıları korumaları lazım. Korumazlarsa, gelen yabancı arılar onların yerini alacak. En ufak hastalıkta da yok olacaklar” diye konuştu.


- See more at: http://hayvancilik.bereket.tv/news/detail/177/DIRENCLI-ANADOLU-ARISI-PROJESI/#sthash.pxSLAibE.dpuf

Arıcı 07 ANTALYA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder