28 Ağustos 2014 Perşembe

DOĞAL BAL

Arıcı 07 ANTALYA
Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, Kristalize Bal Tüketin...
 http://www.turkiyehaberajansi.com/haberdetay/66718/Kristalize-Bal-T%C3%BCketin#.Ui69yikNK_M.facebook
Tekirdağ arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, yaptığı açıklamada, Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’nda ayçiçeği balının tanıtımını yaptıklarını belirterek, Trakya’nın kendine özgü ayçiçeği balının, tüketicilerin en fazla rağbet ettiği bal olmasına karşın yeteri kadar bilinmediğini ifade etti. Trakya denilince ilk akla gelenin ayçiçeği olduğunu ve Tekirdağ’ın ayçiçeği ve ayçiçeği balının en fazla üretildiği iller arasında öne çıktığını dile getiren Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, Türkiye’de, en fazla üretilen monofloral (tek çiçek) balının ayçiçeği balı olduğunu vurguladı.Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, ihracatı yapılan tek çiçek balının da ayçiçeği balı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ayçiçeği balının en büyük özelliği, içindeki polen miktarı diğer ballara göre daha fazladır. Kristalize olduğunda rahatlıkla alınabilir. Hatta kriztalize olan bal, o balın işlem görmemiş ve doğal olduğunun bir kanıtıdır. Zaten dış ülkelerde balın oransal olarak tüketimi kristalize bal ve krem bal şeklindedir."
Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, Türk Gıda Kodeksi bal tebliğinde monofloral balların tanımı olmadığından tüketicilerin raflarda bulamadığını ancak yakın bir zamanda tek çiçek ballarının satışının gıda kodeksinde yer alacağını kaydetti.
"KRİSTALİZE BAL TÜKETİN"
Tüketicilere, kristalize olmuş balı tercih etmeleri tavsiyesinde bulunan Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, şöyle devam etti: "Ayçiçeği balı kovandan ilk çıkarıldığında sıvı formdadır ve zaman içerisinde bütün çiçek ballarında olduğu gibi kristalizasyon gerçekleşir. Bu süreç çiçeğe göre değişir. Örneğin kanolada 3-4 gün, pamuk balında 1 hafta ve ayçiçeğinde de 15 ile 2 ay içerisinde kristalizasyon gerçekleşir. Kristalizasyonun gerçekleşmesi ise çiçek ballarının gerçek çiçek balı olduğunun ve katkı maddesi kullanılmadığının garanti belgesi gibidir. Tüketici kristalize bal tükettiğinde dolaylı yoldan sahte balcıların da önüne geçmiş olacaktır. Bizim tüketicilere tavsiyemiz kristalize bal kullanmalarıdır. Aldıkları balın doğal ve katkısız olduğundan emin olmak isterlerse kristalize bal kullansınlar."
"NE KADAR ÇOK ARI, O KADAR ÇOK TARIMSAL ÜRETİM"
Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, arıların ekonomiye en büyük katkısının bal, polen ve arı sütünün yanında polenizasyon yoluyla tarımsal üretime yaptığı katkı olduğunu söyledi. Ayçiçeği, kiraz ve badem üretiminde polenizasyonun önemine değinen Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, şunları kaydetti: "Arı sayısı ne kadar fazla olursa polenizasyon da o kadar artar ve tarımsal üretim de dolayısıyla artacaktır. ‘Ne kadar çok arı o kadar çok tarımsal üretim’ bunu en iyi ifade eden sloganımızdır. Polenizasyon ayçiçeğinde verimliliği yüzde 60 oranında arttırıyor ve aynı şekilde kanolada da verim artışı sağlıyor."
http://www.turkiyehaberajansi.com/haberdetay/66718/Kristalize-Bal-T%C3%BCketin#.Ui69yikNK_M.facebook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder